تاریخ درج : شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱
افزایش ۲۰۰ درصدی اعتبارات عمرانی در شهرداری منطقه یک
شهردار منطقه یک شیراز، با اشاره به اینکه، نگاه برخوردار به این منطقه در گذشته یک آسیب بود، از تغییر این دیدگاه، افزایش ۲۰۰ درصدی اعتبارات عمرانی و اجرایی شدن اقدامات جدید طی سال آینده به محدوده تحت مدیریت این منطقه خبر داد.
عبدالصالح رستم‌زاده با بیان اینکه ٤ تقاطع ١٥ خرداد، سینما سعدی، سه راه عفیف آباد و چهارراه ستارخان به عنوان تقاطع‌های الگو، در منطقه یک شیراز مناسب سازی می‌شوند، از آغاز مطالعه و طراحی نشانه شهری در خیابان قصردشت خبر داد.
 
او گفت: تعیین تکلیف میدان مطهری و گره کور ترافیکی آن نیز در گرو اعلام و نهایی شدن طرح جامع ترافیک شیراز است و به منظور جلوگیری از موازی کاری و انجام اقدامات بیهوده منتظر طرح جامع ترافیکی در حال بررسی در دانشگاه شیراز هستیم.
 
شهردار منطقه یک شیراز همچنین با بیان اینکه در حوزه شهرسازی بر اساس تصمیم شورا، پروانه‌های ساختمانی دو مرحله‌ای صادر می‌شود، گفت: در بخش پروانه شهرسازی به مباحث معماری، طراحی و سازه و در مرحله صدور پروانه ساخت به مباحث نظام مهندسی و دستگاه‌های خدمات رسان و کسر سهمیه‌ها توجه شده است.
 
او با یادآوری اینکه سال آینده مبنای محاسبه عوارض به جای فرمول BP، دفترچه محاسباتی سازمان دارایی خواهد بود، گفت: در حال حاضر موافقت اصولی برای ٧٧٦ هزار مترمربع ساختمان در قالب ٣١٠ فقره پروانه و برای ٤٨٥ هزار مترمربع پایان کار صادر و دریافت شده است.
 
شهردار منطقه یک شیراز گفت: پروانه‌های صادر شده در این منطقه تاکنون ٥٢٧ هزار متر مربع بوده که شامل ٣٢٠ پلاک می‌شود.
 
رستم‌زاده همچنین از تحقق ١٠٠ درصدی درآمد پیش بینی شده منطقه یک در بودجه مصوب ١٤٠١ شهرداری شیراز خبر داد و گفت: ١٧٠٠ میلیارد تومان سهم تکلیفی منطقه محقق شده و در حال عبور از آن هستیم. در بودجه سال آینده نیز اعتبارات عمرانی و خدمات شهری این منطقه با ٢٠٠ درصد افزایش به عدد ٣٧٠ میلیارد تومان رسیده است.
 
او با اشاره به تراکم جمعیتی زیاد این منطقه، گفت: وضعیت شهرداری منطقه یک شیراز در در خصوص وجود پارک، بوستان و فضا‌های مفرح و تعاملات شهری مناسب نیست و در حال حاضر سطح فضا و مساحت پارک‌های عمومی در این منطقه ٢٤٠٠ هکتاری کمتر از ٢٧ هکتار است.
 
شهردار منطقه یک شیراز با بیان اینکه به دنبال افزایش سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در منطقه هستیم، گفت: با توجه به جمعیت ١٦٠ هزار نفری منطقه، برنامه‌های مرتبط با عمران و خدمات شهری متعددی پیش بینی شده که برخی از آن‌ها شامل احداث سبز راه چمران، پیاده روسازی محور‌های مشکین فام، خیابان سمیه و بولوار چمران، تبدیل باغ‌های ناصری، رامجردی و باغ تپه به بوستان‌های شهری، جانمایی باغ مهربانو، آغاز فاز ٢ باغ راه شهید رادفر و ١١ پروژه‌های لوله گذاری در بخش‌های مختلف منطقه به ویژه بافت‌های فرسوده با رویکرد دفع آب‌های سطحی و جلوگیری از آبگرفتگی در معابر است.
 
رستم‌زاده با بیان اینکه در بحث محرومیت زدایی برابر اعلام شورا، بیشترین جذب بودجه در این منطقه انجام شده است، گفت: نگاه برخوردار بودن، یکی از مشکلات منطقه یک شیراز به شمار می‌رود، برهمین اساس در گذشته کمترین میزان خدمات متوجه این منطقه شده بود، لذا برابر سیاست گذاری‌های انجام شده در سال آینده شاهد رشد بودجه‌های جهشی عمران و خدمات شهری در این منطقه خواهیم بود.
 
او همچنین در خصوص تعیین تکلیف باغ‌های خارج از محدوده استحفاظی باغ‌های قصردشت در این منطقه هم گفت: باغ‌های موجود در محدوده خدماتی این منطقه به عنوان باغ‌های خصوصی دیده شده و هرگونه کاربری در این باغ‌ها مشروط به تایید کمیسیون ماده ٥ است.
 
شهردار منطقه یک شیراز گفت: تلاش داریم تمام باغ‌ها حفظ و آن‌هایی که در خارج از حوزه استحفاظی هستند نیز به عنوان فضای عمومی شهری وارد عرصه خدمات زسانی به مردم شوند.
 
رستم‌زاده با بیان اینکه چیزی به نام تراکم فروشی در شهر شیراز نداریم، گفت: در این کلانشهر مبنا طرح تفضیلی است و تراکم شناوری وجود ندارد که تراکم فروشی را بتوان انجام داد.
 
شهردار منطقه یک شیراز همچنین در خصوص آخرین وضعیت تقاطع جام جم هم بیان کرد: بنا به درخواست مردمی، پل کاسه‌ای این تقاطع در محور نارون حذف شده و به محض تایید کل پروژه، عملبات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

ارتباطات و امور فرهنگی شهرداری منطقه یک شیراز 

سامانه ها
پیوندها
نشانی
چهارراه خلدبرین، جنب پارک خلدبرین
36476703_36476044
36476034
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۲/۰۱/۰۸